Yaşam

‘A Matter of Chemistry’ kitabının yazarı Bonnie Garmus, ‘Yılın Yazarı’ seçildi

İlk romanı ‘Lessons in Chemistry’ ile birçok ödül kazanan Bonnie Garmus, 2023 The British Book Awards’ta ‘Yılın Yazarı’ seçildi. Garmus kitabı hakkında şunları söylüyor: “Bu kitabın editörlüğünü annem hayattayken yaptım. Gözleri bağlı bu nesil kadınları onurlandırmak istedim” dedi.

‘A Matter of Chemistry’ daha önce Amazon Kitap Ödülleri’nde ‘En İyi Roman’ ve Goodreads Choice Ödülleri’nde ‘En İyi İlk Roman’ gibi pek çok ödül kazanmıştı.

Altın Kitaplar tarafından ‘Bir Kimya Sorusu’ adıyla Türkçeye çevrilen romanda, zamanının çok ilerisinde bir karakter olan Elizabeth Zott, iş hayatında ayrımcılığa maruz kalıyor ve ardından kovulur. Kendisi de bekar bir anne olan Zott, sonraki birkaç yıl boyunca maddi sıkıntılarla boğuştu. Daha sonra farkında olmadan bir televizyon kanalında yemek programı sunmaya başlar ama kendi bakış açısını da katar. İzleyicilerini rezidansın hanımlarından oluşan ‘Altıda Akşam Yemeği’ adlı gösteride yemek pişirirken, bu görmezden gelinen kalabalığın da farkına varmasını sağlıyor. Büyük ses getiren yemek programı toplumsal değişime yol açsa da elbette herkes bu durumdan memnun değil.

‘İNSANLAR KARAKTERLERİN EVRENSEL OLDUĞUNU SÖYLÜYOR’

CNN Türk’e konuşan Garmus, “Kitabımın Türkiye’de yayınlanacağı için çok heyecanlıyım. Pek çok Türk okurdan geri bildirim aldım. “İnsanlar karakterlerin evrensel olduğunu, bağlantı kurabileceklerini söylüyor” dedi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu