Ekonomi

Binance CEO’sunun açıklamasının ardından BUSD krizi azalmaya başladı

Investing.com – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi (SEC), yakın zamanda Binance’in stablecoin’i Binance USD (BUSD) üzerindeki varlığı çıkaran Paxos’u hedef aldı.

saniye , Paxos’un BUSD ihracını menkul kıymet ihlali olarak değerlendirdi ve şirketi dava etmeye hazırlandığı söyleniyor. SEC’in bu saldırısının ardından Paxos’un BUSD ihracını durduracağını açıklaması BUSD piyasasında paniğe neden oldu.

Binance USD Arzında daralmaya neden olan bu kararın ardından BUSD, 1 dolarlık istikrarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı ve istikrarlı kripto para birimi hafta boyunca devam eden süreçlerde 0,995 dolara kadar gevşedi. Araştırma şirketlerinin bildirdiği üzere hafta başından beri çeşitli Paxos adreslerinde yüksek artışlar olduğu ve bunun daha fazla token yakılmasına neden olabileceği yorumlandı. Nansen araştırma firmasından Andrew Thurman Pazartesi günü, BUSD’de 275 milyon doların üzerinde yandığını ve bu sayının hafta sonuna kadar 1 milyar dolara ulaşabileceğini savundu.

BUSD krizi sırasında Binance CEO’su Changpeng Zhao Tekrar devreye girdi ve borsanın token ile bağlantısı hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bunun üzerine BUSD’nin reel olarak 1$ istikrarına doğru hareket etmeye başladığı görüldü.

Kripto para piyasalarında 14.7 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 3. stablecoin olan BUSD’nin kısa vadeli hazine bonosu ve nakit gibi varlıklarla desteklendiğini ve kripto varlığın Binance tarafından çıkarılmadığını hatırlattı. CZ, açıklamasının devamında BUSD’nin sadece şirket adını kullandığını ve bu açıklamanın ardından BUSD’nin yönünün yukarıya dönerek 0,9997 TL’ye yükseldiğini söyledi. Bu arada Paxos’un BUSD yakma oranı bugün prestijiyle 700 milyon dolara yaklaştı.

BUSD krizinden BNB’de de panik satışları görüldü

BUSD ile yaşanan bu sorun, Binance borsasının yerel varlığı olan BNB’yi de olumsuz etkiledi. BNBHafta başında %10 gibi hızlı bir düşüşle 282 dolara kadar gerilerken, şoku atlatmaya çalışan BNB piyasasında dip bölgelerden alımlar devam ederken, BNB yeniden 300 dolar bandına geri döndü.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu