Haber

Hazine’den HDP’ye yapılacak yardımın önündeki engel kalktı

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılma davası kapsamında aldığı, partinin hesabının Hazine yardımına alınmasına yönelik kararı tedbiren kaldırdı.

Anayasa Mahkemesi’nde oy çokluğu ile alınan karar sonucunda HDP’nin seçim sürecinde Hazine yardımından yararlanmasının önündeki engel kalktı.

Mevzuata göre HDP’ye bu yıl 179 milyon TL’si 10 Ocak’a kadar olmak üzere 539 milyon TL Hazine yardımı yapılacak.

HDP kapatma davası çerçevesinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Hazine yardımı alan partinin “terör örgütüyle organik bağlarının devam ettiği ve Hazine kaynaklarının HDP’ye aktarıldığı” gerekçesiyle hesaplarının bloke edilmesini talep etti. terör örgütü” Engelleme, Başsavcılık ilişkilerinin HDP’ye gönderilmesi, partiye savunma için 30 gün süre verilmesi ve savunma geldikten sonra tedbir talebinin yeniden değerlendirilmesine karar verildi.

Oluç: Anayasa Mahkemesi’nin savunmamızı dikkate alması önemli

HDP Küme Başkanvekili Saruhan Oluç, kararın ardından yaptığı açıklamada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebine karşı Anayasa Mahkemesi’nin kendilerinden savunma istediğini, kendilerinin de kendi savunmalarını yaptıklarını söyledi. Doğru bir karardı” dedi.


Saruhan OluçFotoğraf: DW/K. Akyol

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın daha önce iki kez tedbir alınması için başvurduğunu, Anayasa Mahkemesi’nin bunu iki kez reddettiğini belirten Oluç, “Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının görüşlerini yeterli bulmadı. Almak önemli” dedi.

DW/BK,BO

erenlerhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu