Ekonomi

Japonya, eşlik eden ülkelerin ordularına savunma ekipmanı sağlayacak

Japonya, hukukun üstünlüğü ilkesiyle aynı değerleri paylaşan “benzer ülkelerin” ordularına savunma teçhizatı tedarik edeceğini açıkladı.

Resmi Güvenlik Yardımı (OSA) çerçevesi, Aralık 2022’de Başbakan Kishida Fumio hükümeti tarafından güncellenen Ulusal Güvenlik Stratejisinin (NSS) bir parçası olarak oluşturulmuştur.

Yeni çerçeve kapsamında Japon hükümeti, hukukun üstünlüğü ve demokrasi gibi değerleri paylaşan “benzer ülkelerin” ordularına savunma teçhizatı sağlayacak.

OSA aracılığıyla Japonya, askeri olmayan emellerle sonlandırılan resmi kalkınma yardımı (ODA) kapsamı dışındaki alanlarda gelişmekte olan ülkeleri destekleyecektir.

Yeni çerçeve, deniz ve hava gözetleme, afet müdahalesi ve insani yardım faaliyetlerinin yanı sıra Birleşmiş Milletler Barışı Koruma operasyonlarının temelini içeriyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “OSA, Japonya için arzu edilen güvenlik ortamının oluşturulmasında işbirliğini derinleştirecek” ifadeleri kullanıldı.

Hükümet, Nisan ayının prestijiyle başlayan 2023 mali yılı bütçesinde resmi güvenlik yardımı çerçevesinin finansmanına 2 milyar yen (15 milyon $) ayırdı.

Kabine Baş Sekreteri Matsuno Hirokazu, Japonya’nın OSA aracılığıyla ortak değerleri paylaşan ülkelerin ordularının savunma yeteneklerini geliştirmeyi hedeflediğini bildirdi.

haberbasmakci.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu